З'явилися підстави для заборони Партії регіонів
28.06.2012 19:22

Ініціювавши прийняття 5 червня ц.р. у першому читанні законопроекту «Про засади державної мовної політики», вивівши на вулиці людей на підтримку цього незаконного юридичного акту, організувавши збирання підписів щодо цього «мовного закону», Партія регіонів проігнорувала норми чинної Конституції.

З огляду на ці системні антизаконні дії, як стверджує відомий юрист Ігор Пукшин, сьогодні з’явились підстави для перевірки діяльності партії, що порушує Основний Закон.

Ініційований нардепами від Партії регіонів Сергієм Ківаловим та Вадимом Колесніченком згаданий законопроект серед іншого регулює й питання застосування регіональних мов у сфері судочинства, досудового розслідування, дізнання і прокурорського нагляду (статті 14 та 15 проекту закону). Проте у цій частині зазначені статті прямо суперечать частині першій статті 10 Конституції України. Згідно з тлумаченням Конституційного Суду України від 14 грудня 1999 року № 10-рп/99: «українська мова як державна є обов’язковим засобом спілкування на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування (мова актів, роботи, діловодства, документації тощо)».

І для того, щоб змінити це положення – необхідно вносити зміни до Конституції! Положення про українську мову як державну міститься у розділі I «Загальні засади» Конституції України, який закріплює основи конституційного ладу в Україні. Поняття державної мови є складовою більш широкого за змістом та обсягом конституційного поняття «конституційний лад». Іншою його складовою є, зокрема, поняття державних символів. Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові (частина третя статті 5 Конституції України). Положення статті 10 Конституції України, як і інших статей розділу I «Загальні засади», можуть бути змінені тільки у порядку, передбаченому її статтею 156, тобто шляхом прийняття закону, який затверджується всеукраїнським референдумом.

«Ініціюючи та підтримуючи цей закон у першому читанні Партія регіонів і її члени-нардепи грубо порушили Конституцію України, ‒ розповів кореспонденту Вголосу екс-заступник міністра юстиції Ігор Пукшин.

«У статті 19 Закону України «Про політичні партії в Україні» чітко говориться, що у разі порушення політичними партіями Конституції України та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи, як попередження про недопущення незаконної діяльності та пряма заборона політичної партії. Регіонали грубо й нахабно порушили існуючі норми, тому згідно статті 21 цього ж закону про політичні партії Міністерство юстиції України чи Генеральний прокурор України повинні здійснити перевірку й у випадку підтвердження фактів порушення Конституції внести відповідне подання до суду про заборону партії», ‒ підкреслив І.Пукшин. В іншому разі вони стають пособниками порушників закону, наголосив відомий правозахисник.

Розділ XIII Констиуції України чітко регламентує процедуру внесення змін до Основного Закону.

Законопроект про внесення змін до Конституції України, крім розділу I «Загальні засади», розділу III «Вибори. Референдум» і розділу XIII «Внесення змін до Конституції України», попередньо схвалений більшістю від конституційного складу Верховної Ради України, вважається прийнятим, якщо на наступній черговій сесії Верховної Ради України за нього проголосувало не менш як дві третини від конституційного складу Верховної Ради України (стаття 155 Конституції).

Натомість, законопроект про внесення змін до розділу I «Загальні засади», розділу III «Вибори. Референдум» і розділу XIII «Внесення змін до Конституції України» подається до Верховної Ради України Президентом України або не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України і, за умови його прийняття не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України, затверджується всеукраїнським референдумом, який призначається Президентом України (стаття 156 Конституції).

«Сьогодні змінити статус української мови можливо лише внесенням законних змін у Конституцію через проведення відповідного загальноукраїнського референдуму. Тому незаконні намагання присвоїти російській мові де-факто державний статус мають підлягати жорсткому юридичному й судовому реагуванню. Прокуратура не може мовчки спостерігати за таким порушенням Основного закону, а повинна відповідно до чинного законодавства вживати відповідних заходів», ‒ зазначив Ігор Пукшин.

Джерело: vgolos.com.ua


Теги: мова, законопроект, Партія регіонів
Останні новини:

Коментарі
avatar