У Винниках вулиці присвоїли назву імені Миколи Міхновського
25.04.2013 19:41
В четвер, 25 квітня, сесія Винниківської міської ради, за поданням голови постійної депутатської комісії з питань освіти, культури, спорту, молодіжної політики, охорони здоров’я, екології та соціального захисту населення Байцара А., присвоїла назву вулиці в честь видатного політичного діяча Миколи Міхновського.

31 березня 2013 року виповнилося 140 років від дня народження великого політичного та громадського діяча України, правника, публіциста, основоположника і лідера самостійницької течії українського руху кінця XIX - початку ХХ ст, борця за державність українського народу - Миколи Івановича Міхновського (1873 – 1924 рр.).

Микола Міхновський - автор  брошури "Самостійна Україна" (1900 р.), один з організаторів українського війська, борець за незалежність Української Народної Республіки (УНР). "Самостійна Україна" – головний твір ідеолога державної самостійності України. Працю написано як програму першої української політичної самостійницької організації, що нею була Республіканська українська партія (РУП).

У 1902 р. Микола Міхновський зі своїми однодумцями засновує першу українську суто націоналістичну організацію - "Українська народна партія" (УНП).

Автор відомого "Кодексу чести свідомого українця" написаного 1903 р. (Степан Ленкавський взяв за основу "Кодекс" М.Міхновського при написанні "Декалогу українського націоналіста" через 16 років у 1929 р.).

Головним ворогом України М.Мiхновський вважав Росiю. Вiн застерiгав захоплених соцiалiстичними iдеями «демократів», що навiть у разi повалення самодержавства Україна залишиться в колонiальному станi, якщо не вийде зi складу iмперiї пiд час революцiї. М.Мiхновський пропонував йти до незалежностi протореними шляхами захiдних країн, використовуючи творчi потенцiї нацiоналiзму європейського типу.

З перших днів Лютневої революції 1917 р., М. Міхновський зарекомендував себе як видатний організатор військових формувань, він глибоко усвідомлював необхідність створення боєздатної Української армії як основи для здобуття повної  незалежності України. Згодом, з початком національно-демократичної революції (1917 р.) Микола Міхновський розпочав організацію Військового віча, створив Український військовий клуб ім. гетьмана Павла Полуботка й уклав його статут, сформував Перший український козацький полк  ім. Б. Хмельницького, а також полк ім. Павла Полуботка.

Але задуми Міхновського про організацію сильного війська зазнали поразки. Міхновського відіслали на Румунський фронт, де він перебував до Жовтневого перевороту. Черга політичних криз української влади – Центральної Ради, Гетьманату, Директорії – не додала розуміння необхідності організації сильної армії та обороноздатної держави. Україна втратила незалежність, а Міхновський – сенс життя.

З поразкою української революції і встановленням більшовицького режиму, М.Міхновський знаходився під наглядом ЧК у Полтаві. На початку 1920 р. переїхав у Новоросійськ, звідки безуспішно намагався виїхати за кордон. Пізніше він переїхав на Кубань. А коли повернувся до Києва, то був заарештований ГПУ. 25 травня 1924 р. М.Міхновський відійшов у вічність.

Сьогодні, як ніколи є актуальними слова Миколи Міхновського: "Головна причина нещастя нашої нації – брак націоналізму серед широкого загалу. Націоналізм – це велетенська і непоборна сила. Під її могучим натиском ламаються, здається, непереможні кайдани, розпадаються великі імперії і з'являються до історичного життя нові народи, що до того часу були під чужинецькими гнобителями. Націоналізм єднає, координує сили, рве до боротьби, запалює фанатизмом поневолену націю в її боротьбі за самостійність".

Андрій Байцар, доцент ЛНУ ім. І. Франка, депутат ВМР 
Теги: УНР, Назва, Андрій Байцар, Микола Міхновський, вулиця, Сесія, націоналізм
Останні новини:

Коментарі
avatar