Водно-нітратна метгемоглобінемія у дітей, профілактика
12.05.2016 11:54

Постійний контроль за якістю криничної води та зі свердловин на території Винник свідчить, що в багатьох джерелах нецентралізованого водопостачання перевищено норми вмісту нітратів і аміаку. Зокрема, як повідомила санепідеміолог Світлана Грицюк, нещодавно проби води бралися з джерел на вулицях Довганика, І. Франка та Забава.

«Пам‘ятаймо, що вживання води з перевищенням у ній норми вмісту нітратів (понад 50 мг/дм3) та нітритів (понад 3,3 мг/дм3) становить небезпеку для здоров‘я людини й викликає захворювання водно-нітратною метгемоглобінемією, - розповідає Світлана Грицюк, лікар Львівського міського відділу ДУ «Львівський обласний лабораторний центр ДСЕС України» - Згадана хвороба (її ще називають – токсичний ціаноз), як правило, діагностується в дітей раннього віку при штучному вигодовуванні, коли суміш готують на криничній воді з перевищеними нормами нітратів і нітритів.»

Зі слів Світлани Грицюк, водно-нітратна метгемоглобінемія розвивається внаслідок порушення транспортування кисню кров‘ю й пов‘язана з утворенням високого рівня метгемоглобіну в крові та втратою здатності еритроцитів крові переносити кисень до органів та тканин. У цьому випадку в організмі дитини розвивається кисневе голодування, що призводить до важких наслідків і навіть смерті.

Чутливими до нітратів є також особи похилого віку, хворі на анемію, дихальну та серцево-судинну системи. Трапляються випадки захворювання й у дітей старшого віку (після споживання води з високим вмістом нітратів).

Після перших клінічних симптомів гострого отруєння (посиніння шкіри, проноси, рвота, задуха, судоми) треба негайно звертатися за кваліфікованою медичною допомогою. Адже сім-вісім відсотків таких отруєнь стають причиною смерті людей.

Як відомо, якість води втрачається через незахищеність поверхневого водоносного горизонту від забруднення відходами тваринницьких господарств, значне антропогенне навантаження на території, проникнення забруднень із поверхневими стоками, нераціональне використання та зберігання мінеральних і органічних добрив, порушення гігієнічних вимог при розташуванні й утримуванні криниць (несвоєчасній їх очистці та дезинфекції).

Тому категорично заборонено використовувати воду з криниць і каптажів, у яких вміст нітратів перевищує нормативні показники.

Здійснити необхідні дослідження питної води можна в лабораторному центрі Держсанепідслужби України (м. Львів, вул. Лепкого, 8).

Володимир ГАВРИЛІВ

На фото: Світлана ГРИЦЮК за роботою


Теги: свердловина, аналіз, вода, санстанція, Світлана Грицюк
Останні новини:

Коментарі
avatar