Завтра вшанують роковини мученицької смерті лікаря УПА Юрія Липи
18.08.2016 13:16

Могила Юрія Липи у Буневі

У п’ятницю, 19 серпня, у свято Преображення, у селі Бунові Яворівського району Львівської області відбудеться вшанування 72 роковин від дня смерті духовного провідника українського народу Юрія Липи.

Про це повідомляє власкор IA ZIK з посиланням на дані Яворівської РДА.

Завтра, о 10:30 в храмі Святої Великомучениці Параскевії, що в яворівському Бунові, розпочнеться поминальна панахида, опісля – піша хода на місцеве кладовище, до могили Юрія Липи.

Відтак, учасники події зможуть вирушити до єдиного в Україні пам’ятника визначному ідеологу українського націоналізму, публіцисту, лікарю УПА Юрієві Липи – у село Іваники, де  відбудеться поминальна панахида та покладання квітів.

Довідка:

Нагадаємо, що три роки тому в місті Яворові Львівської області, в районному Народному домі «Сокіл» відбулося представлення Благодійного фонду «Призначення» імені Юрія Липи, лікаря УПА, громадського діяча, письменника, поета, публіциста. Священики благословили новостворений Благодійний фонд «Призначення» імені Юрія Липи на християнське служіння людям. А президент фонду Галина Шипка наголосила, що Юрій Липа заслужив своїми життям та працею на благо українського народу, аби нащадки продовжили його патріотичну справу, спрямовану на допомогу нації.

Юрій Іванович Липа (*5 травня 1900, Одеса – †20 серпня 1944) – громадський діяч, письменник, поет, публіцист, один з визначних ідеологів українського націоналізму. Народився у місті Одесі – закатований «енкаведистами» на Яворівщині.

Син поета, прозаїка, громадського діяча, члена уряду УНР (1919–1921 р. р.) – Івана Липи. Товаришував з Іваном Франком.

У 1917 році був козаком морського куреня Збройних сил УНР. Деякий час проживав у Винниках, Познані, Варшаві. А з літа 1943 р. до літа 1944 р. разом з дружиною і двома доньками жив і працював лікарем у Яворові, а відтак – у селі Бунові, на Яворівщині, де як лікар УПА надавав медичну допомогу українським повстанцям.

Юрій Липа мав велику бібліотеку, яку сховав від «енкаведистів» у лісі, в партизанському схроні. Серед відомих творів Ю. Липи – історичні повісті «Гетьман Іван Мазепа», «Козаки з Московії», збірка віршів «Світлість», публіцистично-історичні праці «Призначення України», «Розподіл Росії», «Чорноморська доктрина», теоретична довідка-есе «Бій за українську літературу», повість про батька «Світильник невгасимий» та інші. Автор дослідницької праці «Ліки під ногами».

Після переїзду влітку 1943 до Яворова (тепер Львівська область) став одним з активних учасників українського руху опору. Працюючи як лікар, Липа організував підпільні курси  з підготовки медичних кадрів для Української Повстанської Армії, готував тексти листівок та відозв до населення і німецьких солдат. Постать Юрія Липи була настільки значущою, що 1943 р. його діяльність помітили у вищому державному проводі фашистської Німеччини. За наказом Гітлера Ю. Липу було перепроваджено до Берліна, оскільки, на думку правителів Німеччини, він був найбільшим українським ідеологом-державником. Йому було запропоновано очолити маріонетковий уряд України. Однак Юрій з гідністю відкинув цю ганебну пропозицію. І, на диво, залишився живим…

З липня 1944 – інструктор першої Старшинської школи УПА в Карпатах. Помітили його і радянці, з лабет яких вирватись мислителю не поталанило. 19 серпня 1944 Юрій Іванович був захоплений підрозділом НКВС в селі Іваниках Яворівського району, а на світанку 20 серпня 1944 р. Юрія Липу було по-звірячому замордовано в с. Шутова Яворівського району, що на Львівщині.

Похований – у селі Бунові Яворівського району Львівсвької області.


Теги: УПА, Бунів, роковини, вшанування, Юрій Липа
Останні новини:

Коментарі
avatar