Сьогодні - 120-та річниця від дня народження видатного винниківчанина Михайла Влоха
15.09.2016 07:40
Сьогодні, 15 вересня, виповнюється сто двадцять років від дня народження видатного винниківчанина Михайла Влоха.

Влох Михайло (15 вересня 1896 р., м. Винники — 15 вересня 1978 р., м. Саут-Баунд-Брук, США) — поручик австрійської армії, старшина УГА, автор регіонального збірника про Винники «Виники. Звенигород. Унів та довкільні села» (1970 р. Чикаго, США).

Батько Олекса і мати Параскевія були середньозаможні селяни. З ранньої молодості брав активну участь у житті українських товариств у Винниках. Після закінчення народної школи у Винниках, у 1915 р. закінчив Українську Академічну гімназію. Закінчивши старшинську школу при телеграфічному полку в Ст. Пельтен, був висланий на російський фронт. Під кінець війни був призначений на сербський фронт, але туди не доїхав через падіння австро-угорської монархії Михайло Влох, як чотар австрійської армії пішов за покликом Шевченківського Заповіту. Відбувши воєнну кампанію, потрапляє в Одесу.

У 1918 р. М. Влох як випускник старшинської школи в Австрії, в часи відродження України, з 1-го листопада 1918 р. керує службою зв’язків. Чотар М. Влох був старшиною зв’язків, відповідальним за справу для 2-го корпусу УГА, що оточував Львів. Разом з поручиком Лущишином , який був у складі теж 2-го корпусу УГА, забезпечили якісний фронтовий зв’язок, що обслуговував армію й допоміжні формації. Михайло Влох студіював в Українському Таємному Університеті. Він пережив страхіття Берези-Картузької.

Щоб уникнути переслідувань поліції, переїхав до Варшави, де працював і проживав разом з сім’єю. Він «моторизував» Варшаву, де його фірма продавала опони. Коли Червона армія окупувала українські землі, виїхав через Швейцарію, Швецію і Венесуелу до США. Тут працював над збиранням матеріалів для регіонального збірника «Винники, Звенигород і Унів». Власним коштом (пожертв було мінімально) видав книгу на 500 сторінок.

15 вересня 1978 р. перестало битися серце великого патріота. Об’єднання колишніх вояків Української Армії прощалося з покійним з прапором відділу у каплиці Василя Музики, а тіло його похоронене в Баунд-Бруку.

Андрій Байцар, доцент ЛНУ ім. І. Франка


Теги: винниківчанин, видатні винниківчани., УГА, Михайло Влох
Останні новини:

Коментарі
avatar