«Розмовляйте з дітьми як із рівними», – керівник винниківського «Центру розвитку сім’ї» Світлана Беляєва
13.02.2017 13:46

Керівник волонтерського проекту соціального партнерства «Центр розвитку сім’ї», що функціонує у винниківській бібліотеці для дорослих, головний психолог ГО «Жіночі перспективи», співголова Дорадчого комітету кафедри ССР НУ «Львівська політехніка», викладач Національної школи суддів України в Західному регіоні Світлана Беляєва розповіла про інтернет-залежність дітей і те, як із цим боротися.

Останні двадцять років Світлана Бєляєва  працює у сфері  психічного здоров’я, психологічної допомоги та освіти дорослих. Досвід практикуючого психолога, особистий життєвий досвід  довів той факт, що  дорослі люди, які сьогодні все ж таки наважуються звертатися за допомогою до фахівця-психолога чи психотерапевта, «виростили» особисті проблеми у своєму дитинстві – поряд із дорослими,  найчастіше власними батьками.

– Пані Світлано, ваша третя книжка  із серії «Школа люблячих батьків» підштовхнула мене до бажання поговорити з вами на тему, близьку усім, хто має дітей і вчить їх. Ваша волонтерська ініціатива – Центр розвитку сім’ї  та проект «Школа люблячих батьків» – скеровані на розширення  можливостей для батьків і вчителів. Це поглиблення знань вікової психології та нових викликів у сучасному інтернет-залежному світі. Ви розповідали, що все більше батьків звертаються до вас на консультації щодо проблем у спілкуванні з власними дітьми.

– Схема дитина-телефон-інтернет-проблема  все частіше викликає у батьків не тільки занепокоєння,  злість, але й реальні насильницькі дії. І це на фоні усіх негараздів у дорослому середовищі ще і страхи за власних дітей турбують батьків, часто викликаючи неадекватні реакції  та дії щодо тих, хто слабший.

– У чому найбільша небезпека довготривалого проведення часу в мережі інтернет для наших дітей?

– Безумовно, найгірше – це здатність інтернету узалежнювати від себе користувачів. Як і кожне з узалежнень,  його треба лікувати. Це означає, що в когось хворобливий стан. Тобто здоров’я дає збій. У випадку узалежнення – це не тільки фізіологічні прояви, але ще і психоемоційно соціальні порушення. Як наслідок – втрата контролю над власною поведінкою та навіть життям.

І це загроза не тільки для дітей, але й для дорослих. Подаю перелік шкод, які  часто бувають приховані від першого споглядання на дитину чи молоду особу  зі смартфоном у руках: інтенсивна потреба  війти в інтернет-мережу (інтернет-голод); відчуття фізичного дискомфорту, якщо інтернет стає недосяжним; виникає проблема з контролем часу, проведеного в інтернеті; зменшується час на альтернативні способи задоволень, що вважається  клінічним проявом  інтернет-залежності).

Надмірне користування інтернетом, незважаючи на проблеми, які виникли, призводить до погіршення навчання; погіршення зору, захоплення  азартними іграми; небезпечних контактів; розголошення приватної інформації; постійне почуття провини; відсутність руху, ожиріння; втрата реального спілкування й альтернативних засобів розвитку, відпочинку і задоволень.

– А як подолати цю проблему?

– Найголовніше –  розмовляйте з дітьми як із рівними собі, не принижуйте їх гідності.

Діти весь час розвиваються і їм ще важко розрізняти добро і зло. Вони готові  емоційно до випробувань того, про що дізнаються з інтернету, не відчуваючи пасток. Обов’язком батьків є вміти пояснити дітям усі небезпеки життя. Вчіть дітей безпечної поведінки (безумовно, враховуючи їхні вікові можливості). Вчіться самі або звертайтесь до фахівців для розширення власного  світогляду.

Батьки і дорослі мають вміти  розуміти емоційний стан дітей. Буває, що діти емоційно напружені, мають низьке почуття власної цінності, ізолюються від людей. В інтернеті, у віртуальному світі почувають себе в безпеці, тому що ніхто не бачить і не знає про їх слабкості чи страхи. Ніхто не знає про проблеми в родині (наприклад, алкоголізм когось із батьків). Діти можуть почати жити вигаданим життям. Губиться присутність реальності. Тому реальний світ для них несе дуже багато випробувань.

Намагайтеся більше часу проводити з дітьми, адже це дає відчуття захищеності і радості бути разом. Знайдіть спільне захоплення, обговорюйте разом із дітьми будь-якого віку усе, що потребує аналітичного висновку і розмірковувань.

Віртуальний світ для сформованих особистостей, пам’ятаймо про це.

Лариса КУБСЬКА

Теги: інтернет-залежність, Центр розвитку сім’ї, діти, Світлана Бєляєва
Останні новини:

Коментарі
avatar