Оксана Сапеляк презентувала книгу про отця Василя Сапеляка, який помер у Винниках минулого року
27.02.2017 20:22

26 лютого 2016 року в монастирі міста Винники у 93-річному віці, з яких 73 монашого і 67 священичого життя, помер перший салезіянин в Україні, отець Василь Сапеляк.

Учора в церкві Покрову з нагоди  річниці  смерті о. Василя відбулися Божественна Літургія та Панахида, а після них - презентація книги «Благодать жертовності», яку написала винниківчанка, громадська діячка, науковець і родичка Оксана Сапеляк (дружина рідного  брата о. Василя).

- Пані Оксано, у чому мета написання книги?

 - Отець Василь перейшов у вічність, зробивши великий внесок у розвиток Української Церкви та Салезіаянського згромадження, але був надзвичайно скромною людиною. Про нього майже ніхто нічого не знав. Я взялася на написання книги, щоб розповісти людям про непересічну особистість, сердечного священика, який ніколи не думав про себе, а піклувався про інших. 

Наприклад, на початку 90-их він одним із перших почав привозити гуманітарку, щоб люди брали те, що їм потрібно, а сам міг ходити в подертих мештах. І цим не хвилювався. Мабуть, таким і має бути справжній священик.

Отець Василь був нагороджений однією із найвищих церковних нагород - митрою. Але і про це не було нікому відомо. Люди дізналися вже під час похорону, коли в труну поклали цю митру. 

- Ви є членом родини Сапеляків, адже ваш покійний чоловік був рідним братом отця Василя. Як сформована книга? Це спомини про нього?

- Ні. Книга не є спогадами, а науково-популярним дослідженням, в якому я намагалася показати, яким було життя отця Василя та перипетії, через які довелося пройти його родині. Те, що ця родина пережила, характерне для населення Галичини того періоду, тієї епохи. Вони були переселені. Маму вбили. Діти розсипалися по світах, але потім знайшлися у Львові.  

Щоб написати книгу, збирала різні матеріали... Отець Сапеляк якийсь час працював в італійській школі - вчителем італійської мови! Захистив дисертацію, працював на різних роботах, достатньо заробляв. Приїхавши в Україну, вклав ці гроші у відновлення церкви Покрову.

- А що закладено в назву книги - "Благодать жертовності"?

- Часто люди розуміють жертовність на війні чи коли дають копійчину бідному. А насправді це поняття набагато ширше. Отець Василь працював тихо, скромно до кінця своїх днів для освітньої справи і для Бога, України. З 2013 до 2016 року від жив у салезіянському згромадженні у Винниках. Він йшов до людей і правив Службу Божу, крім останніх кількох місяців, бо здоров’я вже не дозволяло. 

- Пані Оксано, а як отець Василь опинився у Винниках?

- У Винниках жив його старший брат - Єпископ Андрій Сапеляк. Він створив салезіянське згромадження і вирішив тут залишитися, бо йому подобалося у Винниках. Коли отець Василь повернувся з Дніпропетровщини, то захотів жити поряд із братом, у сусідніх келіях. Географія їхньої праці велика. Але на відміну від отця Андрія, отець Василь майже нічого про себе не розповідав. Проте зі всіма знаходив спільну мову, бо був комунікабельною людиною. 

У нашому житті стільки негативного, але є хороші й світлі люди. І про одну таку людину - отця Василя Сапеляка - моя книга "Благодать жертовності".

Розмовляла Лариса КУБСЬКА 
Фото з презентації книги, автор Тетяна Єщенко


Біографічна довідка

Василь Сапеляк народився 15 лютого 1923 року в с. Рижкова Воля Ярославського повіту. Гімназійні студії закінчив в Салезіянській малій семінарії в Івреа - Італія (1938-1942), курс філософії у Фольїццо (1943-1946), а богослов’я - у Боленго (1949-1953) (обидва міста поблизу італійського Турина).

Вступив до Салезіанського згромадження 16 серпня 1942 року, а вічні обіти склав 28 серпня 1949 року. Висвячений на священика єпископом Іваном Бучком в Римі 28 червня 1953 року.

В римському університеті «La Sapienza» навчався у 1954-1961 рр., де захистив докторат з класичної філології. Вчителював в українській Папській малій семінарії (Рим) з 1960 року, будучи вчителем, катехитом і ректором (1967-1976). Лектор з української літератури в університеті «La Sapienza» (Рим) з 1979 року. Відповідальний за підготовку текстів для Української секції Італійської державної телерадіокомпанії «RAI» з 1979 року.

З 1991 до 2007 року – парох храму Покрови Пресвятої Богородиці у Львові. З 2007 року перебуває в м. Верхньодніпровськ, Дніпропетровська область, сіючи зерно віри. 2014-2016 належав до монашої спільноти Львів-Винники.


Теги: Василь Сапеляк, монастир, салезіянини
Останні новини:

Коментарі
avatar