Свята Софія Премудрість Божа у Винниках. Історія будови святого храму (ФОТО)
14.05.2017 12:18

2013 року на парафії храму Різдва Івана Хрестителя відбулася важлива подія. Про цю подію не дізналися усі винниківчани, про неї не писали у засобах масової інформації, про це не розповідали сусіди одні одним… А втім подія відбулася надзвичайного значення для міста Винник, для усієї міської громади, для греко-католицької церкви і для всіх українців зокрема.


«Софія – Премудрість Божа – сам Христос», Ап. Павло 1 Кор. 1:24

2013 року до Винник прибув Єпископ-помічник Львівський, Владика Венедикт, який схвалив рішення громади ВІДНОВИТИ будівництво величного храму Святої Софії Премудрості Божої!

Ця подія відбулася рівно через 20 років після першого освячення каменю 24 жовтня 1993 року майбутнього храму Святої Софії, який мав стати однією з перлин храмового будівництва Львова та окрасою Винник.

… Початок 90-их років. Україна тільки-но здобула вимріяну і виплекану багатьма поколіннями Незалежність. Молода держава переживала тоді одні з найважчих у своїй новітній історії часи, та все ж людський дух був настільки сильний і піднесений, а ентузіазм українців був настільки щирий, що незважаючи на невимовно скрутні часи, винниківчани таки зважилися на будівництво нового храму. До цього часу дві громади вірних – греко-католицька та православна – ділили між собою храм Воскресіння. Проте, кількість вірних повсякчас зростала, і кожна з громад задумалася про зведення власного храму.

Львівська обласна рада на чолі з тодішнім очільником В’ячеславом Чорноволом надала повне сприяння у будові нової церкви, адже Винники були одним з небагатьох галицьких міст, де існувало повне порозуміння та мирне співіснування церковних громад різних конфесій.

Ініціатором нового греко-католицького храму стало Церковне братство храму Воскресіння на чолі з отцем Петром Паньківим. У той час найактивнішими та найініціативнішими братчиками, які стали біля витоків цієї будови, були Роман Партика, Петро Кондришин, Левко Яремко, Володимир Борух, Ярослав Хомич, Богдан Гарапа, Михайло Стефанишин, Іван Лешневський, Богдан Луців, Богдан Дзьордзь, Мирон Банадига та Орест Кравчик.

У 1993 році в країні був дуже важкий час, страшенна інфляція, замість грошей в обігу були купони… Здавалось би, куди ж там думати про будову церкви… Та людська віра й ентузіазм були настільки потужними і запальними, що саме завдяки їм і почалася ця будова. За проект обрали ідею бойківської тризрубної церкви у сучасному виконанні, автором якої був доктор архітектури, професор, академік, директор Інституту архітектури й завідувач кафедри дизайну та основ архітектури Національного університету «Львівська політехніка», винниківчанин Богдан Черкес. У 1995 році вирили котлован, у 1996-97 роках – заклали фундамент. Уся греко-католицька громада піклувалася про майбутню Св. Софію – чоловіки працювали на будові, жінки варили й носили їсти.

Першу пожертву на будову храму зробила взагалі стороння для Винник жінка – Катерина Василик з Австралії. А першими винниківськими жертводавцями стали Олег Матвіїшин, Ігор Козидра, Ігор Бродило та тодішній міський голова Ярослав Хамуляк. Постійні внески передавали з Канади вихідці з Винник – родина Опалевичів та родина Брам.

Будова почала дуже активно рухатися, коли до неї долучилися військовослужбовці винниківської військової частини А-2627 під командуванням полковника Сергія Маллера. Завдяки працьовитим рукам воїнів з Дніпропетровщини, Донеччини, Одещини, Київщини та Полтавщини зростали міцні підвалини майбутнього місця молитви за мир для усіх українців.

До 2001 року на будові постійно велися роботи. А тоді… З певних суб’єктивних причин будівництво вирішили зупинити. Гадали, що зупиняються на 2–3 роки, але роки затягнулися на десятиліття… На місці будови святого храму утворилася пустка, поросла хащами та бур’янами…

Винниківчани старшого покоління, які «горіли» цією будовою, відійшли у вічність, так і не побачивши на власні очі вимріяного храму. А молоді винниківчани – діти й внуки тих, хто стояли біля початків будови, уже й навіть не знали про її існування. Згас людський ентузіазм, зникло бажання, занепала віра… Підвалини майбутнього храму стали міським пустирем і незагоєною раною в серці тих, хто мріяв про нього…

Нова надія відродити храм Святої Софії з’явилася 2013 року. У Винниках утворилася нова парафія храму Різдва Івана Хрестителя, отцем-адміністратором якої став Володимир Климюк. За ініціативи отця Володимира та учасників Церковного братства було відновлено будівництво Святої Софії. 9 листопада 2014 року Митрополит Львівський Ігор Возняк відслужив Архиєрейську Літургію та освятив наріжний камінь храму. У своїй промові Владика Ігор зазначив, що будівництво храму в такий складний для України час – це геройство! Утім, за Божим провидінням, і початок, і відновлення будови Святої Софії припали на найскладніші в історії України часи: вперше – у роки становлення незалежності, вдруге – у роки її запеклого виборювання.

Упродовж двох наступних років після освячення наріжного каменю мури Софії стрімко зростали. Новими жертводавцями стали активні й небайдужі винниківські родини та підприємці. Та й серед парафіян храму Різдва Івана Хрестителя, мабуть, немає жодної людини, котра б не доклала своєї жертовної частки до Св. Софії. Кожен жертводавець отримував паперову цеголку (сертифікат) на пам’ять про свою пожертву. Тож 6 травня 2016 року Єпископ-помічник Львівський, Владика Венедикт відслужив маївку біля уже кількаметрових стін майбутнього храму Святої Софії Премудрості Божої.

Сьогодні майбутній храм Святої Софії потребує уваги усіх винниківчан, усіх християн та усіх українців! Потребує ентузіазму, доброї волі, віри та надії!

Чому Свята Софія так потрібна Винникам, Україні та світу? Тому що цей храм стане центром єднання всіх українців – в Україні та закордоном. Це духовне серце Винник та Львова і місце постійної молитви за мир і злагоду в Україні. Це освітній, культурний та науковий центр, який поєднає під своїми куполами дітей та дорослих. Це місце збереженої пам`яті про всіх українців, які вимушено чи добровільно покинули рідну землю. Це жертовна частка кожного українця, який прагне миру на своїй землі! Будуймо храм!

Куратор будівництва храму Святої Софії Премудрості Божої, отець Володимир Климюк, тел: 099 948 56 39.

Більше фото можна переглянути у фотогалереї сайту.

Маріанна П’ятакова-Лученко


Теги: Історія, храм, Свята Софія
Останні новини:

Коментарі
avatar