У Винниках вшанували світлу пам‘ять бійців УГА
01.11.2017 20:17

Сьогодні, 1 листопада, громада Винник урочисто відзначила 99-ту річницю Листопадового Чину та утворення ЗУНРу.

З нагоди вікопомних подій, що відновили українську державність, мешканці Винник зібралися на старому кладовищі біля братської могили захисників Львова – воїнів УГА. Адже саме бійці УГА мужньо боронили столицю Галичини від поляків у 1918 році.

Священики всіх винниківських церков відслужили поминальну панахиду за полеглими героями УГА.

На поминальному заході були присутні міський голова Винник Володимир Квурт, заступник міського голови Богдан Шустер, секретар ради ВМР Ігор Жуковський, депутати ВМР.

Люди з вдячністю згадують подвиг і жертовність українських січових стрільців і воїнів УГА, які в надзвичайно складних умовах під керівництвом Дмитра Вітовського у ніч із 31 жовтня на 1 листопада 1918 року перебрали владу у Львові від австрійців в українські руки. І саме 1 листопада 1918 року стрілець Степан Паньківський підняв над столицею Галичини – Львовом – український прапор.

Українські військові провели блискавичну військову спецоперацію, за якихось 2-3 години без жодного пострілу відновивши у Львові владу українців і, таким чином, відновивши й українську державність на території всієї Західної України. Ці події згодом і стали називати Листопадовим Чином.

На жаль, поляки, які отримали колосальну військову допомогу, одразу ж розпочали жорстоку війну проти початків української державності. Їхні війська почали жорстокі бої проти бійців УГА у Львові. 22 дні українці самовіддано боронили Львів, зазнавши важких втрат. І саме захисники Львова - бійці УГА – лежать у братській могилі на винниківському кладовищі.

Ця, розв‘язана польськими шовіністами братовбивча війна, принесла і українцям, і полякам, неймовірні біди й страждання. Бо після неї і Україна, і Польща, залишилися знесиленими. І цим, як завжди буває в історії, скористалася третя сторона – Росія. Українці першими зазнали неймовірно жахливого розгрому від Москви (Голодомор, репресії, колективізація). Через 20 років вже було знищено Польщу, спалено Варшаву, розстріляно понад 20 тисяч високих чинів польського війська.

А передувала цим жахливим подіям саме війна поміж українцями та поляками 1918-1919 років.

І ми повинні пам‘ятати про це. Як повинні завжди пам‘ятати про занадто велику толерантність українців, яким просто було шкода підірвати міст через ріку Сян. Українські керівники наголошували, що не можна нищити громадське майно, бо це власність відновленої української держави. Керівництво УГА ж наполягало на підриві моста. Але українські «господарники», натомість, узяли «слово честі» в поляків, що через цей міст не пройде жодний ешелон із польським військом. Що після такого «слова честі» відбулося згодом - ми тепер усі добре знаємо. Як знаємо й те, що поляк, який запевнив українців у мирних намірах своїх співвітчизників, згодом довго сміявся з «українських наївняків». Сміявся майже чверть століття. А згодом він, якщо дожив до 1939 року, і його співвітчизники довго плакали вже кривавими сльозами.

Але ще задовго до цього, в листопаді 1918 року, винниківські українці, наслідуючи львів‘ян, також проголосили українську владу у Винниках. Винниківчани-патріоти роззброїли австрійський гарнізон, який перебував в приміщенні нинішньої тютюнової фабрики.

Після цих вікопомних подій промайнуло вже 99-ть років. І, мабуть, більшість нащадків активних учасників Листопадового Чину не менш активно боролися за проголошення 24 серпня 1991 року Незалежності України. Багато нащадків героїв УГА й нині боронять Україну на Сході. Тому, віримо, що Україна буде жити й розвиватися.

Володимир ГАВРИЛІВ

Теги: винниківчани, Поминальний день, ЗУНР, цвинтар, кладовище
Останні новини:

Коментарі
avatar