У Лисиничах вшанували земляка, організатора Листопадового Чину, Петра Бубелу
01.11.2018 22:40

Петро Бубела

У четвер, 1 листопада, у Львові проходила ціла низка заходів з вшанування 100-річчя Західноукраїнської Народної Республіки. Про них пишуть багато. Проте журналіст Галина Палажій у своєму блозі на сайті zik.ua з усього обширу інформації про ЗУНР виокремлює одну важливу постать, яка нині за її словами, можливо, не заслужено забута, – заступника Державного секретаря військових справ уряду ЗУНР, поручника Петра Бубелу, який, власне, був безпосереднім організатором Листопадового Чину.

Інформації про Петра Бубелу не так багато: народився у селі Лисиничі, що розташоване у передмісті Львова. Закінчив гімназію, студіював право у Львівському університеті. Військову освіту здобув у австрійській старшинській школі, учасник Першої світової війни. Один із керівників збройного повстання 1 листопада 1918 у Львові, член Центрального Військового Комітету, заступник Державного секретаря військових справ уряду ЗУНР, тимчасово в. о. військового міністра, опрацьовував план повстання у Львові, починаючи від 19 жовтня 1918 року, разом із Любомиром Огоновським і Дмитром Паліївим.

Дмитро Паліїв так згадував про ніч на 1 листопада 1918 року: «В Народнім Домі запанувала тиша. У великій шкільній залі на 2-му поверсі залишилося шість старшин, а саме: сот. Дмитро Вітовський, пор. Петро Бубела, сот. Сень Ґорук, пор. Богдан Гнатевич, пор. Ілько Цьокан і я. Цих 6 старшин, в цю історичну ніч творили наче зв’язок генерального штабу майбутньої оперативної дії».

За спогадами М. Омеляновича-Павленка, Петро Бубела був розстріляний більшовиками в Одесі після переходу УГА на бік Червоної армії у 1919 році. За іншими даними, у квітні 1920 року заарештований в Одесі органами ЧК й ув’язнений до харківської тюрми. Після втечі повернувся до Одеси, де жив нелегально та працював в структурі Червоного Хреста. У 1934 році заарештований і там же страчений.

Український політик, активний учасник створення ЗУНРу Лонгин Цегельський у своїй книзі мемуарів згадує про Петра Бубелу, як про «людину рішучу, спокійну, рішучу, зрівноважені і дискретну. Саме поручник Бубела, котрий потім став заступником державного секретаря військових справ, зорганізував переворот у цілому краю. Він розробив його детальний план, розсилав таємних кур’єрів по всіх повітах й гарнізонах краю, створив перший штаб у Львові». Роль відомого загалові Дмитра Вітовського у перевороті пан Цегельський оцінює так: «Я чекав спокійно понад 10 літ, як – спочатку з несвідомості, потім для партійних або гурткових цілей, а вкінці відчуваючи потребу показувати драматизованих героїв молодому поколінню – дедалі упертіше витворювалася в наших газетах легенда, буцімто Січові Стрільці під командуванням Вітовського (далі прочитаємо, що «на білому коні») вночі з 31 на 1 листопада доконали «чину» чи «чуда». Для легенд або драми це звучить прекрасно. Але, на жаль, це все історична фальш. Героями цього дня і чину є інші люди: Бубела, Горук, Огоновський, Паліїв і сотки інших – переважно старшин і підстаршин колишньої автрійської армії. Як свідок і активний учасник цих подій, почуваю своїм обов’язком стати в обороні історичної правди і тих людей-героїв, заслуги яких чомусь приписуються іншим».

Лисиничани встановили пам’ятник своєму односельцеві у 2005 році, відтоді щороку вшановують його пам’ять. А нині, до 100-річчя ЗУНР у Лисиничах біля пам’ятника Петрові Бубелі відбулася панахида за загиблими за волю України, опісля – молебень біля могили Січових Стрільців на цвинтарі.

Сьогодні увечері у Львівському національному академічному театрі опери та балету імені Соломії Крушельницької проводитимуть спецпогашення маркованого конверта та проект «Історія Сили. 100 років ЗУНР». Один конверт присвятять заступнику держсекретаря військових справ ЗУНР, поручнику Петру Бубелі, який провів величезну організаційну роботу з підготовки ЗУНР.


Теги: Петро Бубела, листопадовий чин, Галина Палажій, Лисиничі
Останні новини:

Коментарі
avatar