В музеї у Винниках показали фрагменти віднайдених фільмів Юліана Дороша (ВІДЕО)
03.02.2020 12:19

У Винниках в КЗ ЛОР «Історико-краєзнавчий музей» в особі Ігоря Тимця та Львівський фотомузей в особі Романа Метельського показали винниківчанам фрагменти фільмів Юліана Дороша.

Київський кінопродюсер Олександр Дебич знайшов у приватних архівах у Клівленді одні з перших документальних фільмів Галичини, повідомляє Zaxid.net. Львів'янка Ірина Патрон впізнала у цих кадрах 30-х років саме стрічки міжвоєнного оператора і режисера Юліана Дороша.

«Коли я дивилася один із файлів, який називався просто «Фільм», я впізнала кадри зі статті Дороша у журналі «Назустріч», де він подавав кадри зі свого фільму «Гуцульщина». І я в цьому відео ідентифікувала саме ці кадри», – розповідає аспірантка Київського університету ім. І. Карпенка-Карого Ірина Патрон.

Один зі знайдених фільмів – «Гуцульщина» – хроніка гуцульського похорону за унікальним народним обрядом, з трембітами, у строях і з колоритними портретами горян.

Інша стрічка – «Останній салют командирові» – похорон генерала Мирона Тарнавського, команданта Легіону січових стрільців, головнокомандувача УГА. Ця подія стала масовою маніфестацією українців у Львові 1938 року, у тому історична вартість такої хроніки. Хтось із діаспорян, щоправда, невідомо хто, згодом його озвучив – прокоментував, хто на цьому відео. І це ще один скарб. На кадрах з'являються голова Проводу ОУН Андрій Мельник, митрополити Андрей Шептицький та Йосиф Сліпий, блаженний Климентій Шептицький, головнокомандувач УПА Роман Шухевич.

«У діаспорі цей фільм трошки доопрацювали, додали звуковий ряд, бо Дорош знімав німе кіно. А звуковий ряд пояснює, що відбувається, хто йде і що ми бачимо в кадрі. І цим він є цінним, тому що він фактично розчитав історичну хроніку», – пояснив автор проекту «Львівський фотомузей» Роман Метельський.

Уперше ці фільми запрезентували у Львові глядачам. Бо у вільному доступі наразі стрічок нема. Показали й кінокамери 30-х років. Такі раритети збирає львівський колекціонер Ігор Ткачик. У нього навіть є точно така ж камера, на яку знімав свої фільми Юліан Дорош.

«Він знімав на Kodak – 16-міліметрову кінокамеру. Починав Дорош знімати на кінокамеру фірми Pathé, вона дуже схожа на Siemens, яка відкривалася, вставлялася касета. Вона дуже простенька, але попри те, більшість своїх документальних фільмів зняв саме на таку камеру», – розповідає Ігор Ткачик.

Також вперше в незалежній Україні показали документальний фільм «Галичина» 1920-30 років автора Івана Яцентія із важливими будівлями Львова і околиць.

Джерело: https://vynnyky-rada.gov.ua/

Теги: презентація, Юліан Дорош, музей, фільм

Читайте також:
Коментарі
avatar