Не можна галичанам витикати за те, що вони були в німецькій армії чи УПА, - Юхновський
04.05.2011

Ігор Юхновський4 травня, у Львові після завершення круглого столу "Друга світова війна в історичній пам’яті України" заявив академік НАН України, почесний директор Інституту фізики конденсованих систем НАН У, голова Українського інституту національної пам’яті у 2006-2010 роках, Герой України Ігор Юхновський заявив, що українці зараз повинні шанувати всіх учасників Другої світової війни – і радянську сторону, і сторону УПА, і німецьку сторону.

Як пише ZIK, Юхновський зазначив, що в Другій світовій війні українці воювали в різних арміях, бо Україна була окупована різними державами і кожна держава мобілізувала людей у свою армію.

"Люди гинули в цих арміях, і їхня пам’ять залишається в їхніх родинах. І тому ці українські родини мають різну родинну пам’ять про Другу світову війну. І вони вважають, що та армія, в якій воювали їхні діди, це була добра армія. І тому вони мають по-різному святкувати 9 травня", – сказав академік.

Загалом, за словами Юхновського, українці воювали у трьох різних воюючих групах. Найбільша кількість українців воювала у складі Радянської армії. Це була переможна війна проти фашизму. Україна може вважатися учасником антифашистської коаліції, і тому вона мала б одержати План Маршала.

Україна також воювала у складі німецької армії. Зокрема, була дивізія СС «Галичина». "Але я хочу всім в Україні сказати, щоб вони розуміли: за всю 300-літню історію після того, як вимерла династія волинсько-галицьких князів, Галичина була під владою Польщі, під владою Австро-Угорщини і за всю свою історію лише два роки була під Радянським Союзом – з 1939 по 1941. І це були роки страшних депортацій, вивозів, арештів. То звідки могла у галичан появитись любов до Радянського Союзу? Вона просто органічно не була в цих людей. В якій армії могли бути галичани, якщо Галичина була під’єднана до німецького Рейху? Вони могли бути тільки в німецькій армії. Це повинно бути всім зрозуміло", – заявив Юхновський.

"Але не можна галичанам і взагалі західним українцям витикати, що ви були в німецькій армії чи в УПА, адже коли в 1944 році фронт рухався через нашу територію, то 800 тис. людей із Західної України було мобілізовано в Радянську Армію. Це був свіжий контингент, і вони багато в чому помогли радянській армії у перемозі над Німеччиною", – наголосив він.

За його словами, третя група українців, які воювали у Другій світовій війні – це була УПА. Як зазначив Юхновський, це була визвольна війна – «і проти німців, і проти більшовиків за створення незалежної України».

"Не було б цієї війни, не було б пам’яті про визвольний рух. Цей рух не відроджувався б на землях України вже після війни, не було б сучасної Української незалежної держави", – наголосив академік.

Також він зазначив, що люди часто йдуть на війну по своїй волі – як це було в УПА, але крім того і по волі мобілізуючих держав, коли була мобілізація в радянську і німецьку армії.

"Кожна людина має свою родину і береже її. І в ім’я безпеки родини вона, фактично, і воює. І тому зараз, коли вже дуже багато років пройшло, ми повинні спокійно дивитись на результати цієї війни і на її учасників і всіх учасників поважати", – підкреслив Ігор Юхновський.

Він також повідомив, що Україна у цій війні втратила майже 4,5 млн цивільного населення і близько 3 млн військових. Разом з тим академік зазначив, що Україна в той час не буда державою, і тому зараз ми говоримо про українців у Другій світовій війні, а не про Україну як державу.

Винники Plus  за матеріалами: zik.com.ua, фото: livejournal.com

Читайте також:
 Публікації
 Винники
 Cпорт

Читайте також:
Коментарі
avatar