Захід помилився, коли не взяв Україну до НАТО, – Андре Глюксманн
20.01.2011

Андре ГлюксманнАндре Глюксманн – один iз небагатьох сучасних французьких філософів, хто добре розібрався в українських питаннях. Свого часу він виступав за вступ до НАТО України та Грузії, за надання цим державам чітких перспектив стосовно кандидатства до Євросоюзу.

В інтерв’ю Бі-Бі-Сі, , повідомляє Кореспондент, пан Глюксманн виклав своє бачення процесів новітньої історії, які вплинули на український розвиток. Андре Глюксманн досить обережно ставиться до такого широко вживаного в сучасній політології поняття, як національна ідентичність.

Натомість, французський філософ віддає перевагу концепції спільної історичної долі, яку мають представники різних народів. Це почуття спільності, на його думку, найчастіше формується відповідно до тих колективних нещасть, які випали на долю кожної нації.

Глюксманн сказав в інтерв’ю: «Коли Україна відчула потребу збудувати свою державну незалежність, вона згадала про 5 чи 7 мільйонів загиблих українців, що їх винищила Москва. Нехай червона, але передовсім – Москва. Я завжди пояснюю французам, що дійсно, Україна та Росія мають спільне минуле. Але не можна забувати те, що сталося в ХХ столітті: Україна пережила спробу геноциду, заподіяного московськими комуністами».

На думку пана Глюксманна, ідея української незалежності формується сьогодні не стільки довкола спогадів про середньовічну державу Київська Русь, скільки на усвідомленні проблематики Голодомору 30-х років.

Андре Глюксманн не поділяє позицію багатьох європейських та, зокрема, французьких істориків, які обмежують причини голоду 1933 року суто соціальними проектами Йосипа Сталіна.

«Всі українці мають з-поміж близьких родичів померлих або від штучного голоду, або від репресій, або від розкуркулення. Розкуркулення не мало виключно соціальної спрямованості. Воно було свідомо скеровано проти українців».

Андре Глюксманн вивчав проблему використання голоду як зброї не один рік. Зокрема, у книзі «Мовчіть: убивають» (видавництво «Грассе») він описує аналогічну практику, до якої вдавалася влада Ефіопії, Сомалі, Камбоджі, а також царської Росії.

На його думку, пам’ять про штучний голод глибоко закарбовується до колективної підсвідомості того народу, що його пережив: «Травматизм – це те, чому довелося колективно протистояти. Це те, що викликає в українців почуття небезпеки через залежність від Росії. Цей острах може поновитися, скажімо, через енергетичний шантаж. Реакція на такий шантаж буває гострою через згадки про інші рани, набагато глибші, які досі не відболіли».

Пан Глюксманн висловив упевненість, що західні демократії припустилися помилки, коли не надали Україні та Грузії План дій щодо членства в НАТО: «Я не згоден з позицією мого уряду, який у згоді з німцями закрив двері до НАТО перед носом України та Грузії. Я тоді сильно посварився і з президентом Саркозі, і з його дипломатичним радником паном Левітом».

Найгострішою потребою Європи французький філософ вважає запровадження стратегії енергетичної єдності, на кшталт ідеї енергетичного НАТО, яку просував колись Лех Валенса. Проте на думку філософа, сучасна Європа слабує на політичний надмірний егоїзм, а європейська солідарність дедалі більше перетворюється на фікцію.

Винники Plus  за матеріалами:korrespondent.net, фото: bbc.co.uk

Читайте також:
 Публікації
 Винники
 Cпорт


Читайте також:
Коментарі
avatar