Боротьба УПА на Винниківщині (1944-1948 рр.) (Частина I)
02.10.2015
Офіційною датою народження УПА став день 14 жовтня 1942 р., приурочений до дня покровительки Війська Запорозького Покрови Святої Богородиці. З серпня 1943 року роз'єднані українські військові формування (загони М. Боровця, А. Мельника і Р. Шухевича) об'єднуються у єдину військову силу, чисельність якої зросла до 20 тис. бійців.

УПА вела активні форми боротьби на три фронти проти німецьких окупантів, радянських партизан (часто відбувалися і спільні, погоджені акції), польських формувань Армії Крайової. Восени 1943 р. внаслідок масової мобілізації УПА мала понад 40 тисяч бійців, не враховуючи озброєного підпілля.

На терені Галичини вже в 1942 р. сформувались боєві групи ОУН в Українську Народну Самооборону (УНС). Назва стала популярною і хоч, з моменту створення УПА, УНС влилась в її ряди, та вживання назви УНС залишилась аж до кінця 1943 р. Від перших днів 1944 р. назва УНС зникає зовсім, щоб зробити місце загальній назві УПА-Захід. Станом на 1944 р. до складу УПА-Захід входило 8 воєнних округ.

Територія Винниківщини входила до складу ВО-2 «Буг». У складі ВО-2 «Буг» у червні 1944 р. діяло 6000 повстанців, а в червні 1945 р. — 3000 повстанців. З лютого 1944 р., в районі Давидова-Винники підрозділи УПА здійснювали напади на польські села. У листопаді 1944 р. була сформована сотня УПА «Жубри-2» (у лісах між Львовом і Миколаєвом), відповідно до вказівок командування Львівської військової округи «Буг».

Командиром цього підрозділу був Петро Лагода «Громовий» (до квітня 1945 р.), його заступником і політвиховником – Степан Стешин «Січовик». Від весни до осені 1945 р. сотня була розділена на дві самостійні чоти, а у жовтні знову об’єднана під керівництвом нового сотенного Мирона Браницького «Бурі». Замість «Жубри-2» вона отримала назву «Сурмачі» і номер 42а та надалі діяла у лісах тодішніх Винниківського, Бібрецького, Новострілищанського і Ходорівського районів, територія яких входила до тактичного відтинку УПА «Яструб» у складі ВО «Буг». Розформування сотні – осінь 1946 р.

Восени 1944 р. збройна боротьба ОУН-УПА на теренах Західної України мала надзвичайно активний характер. Радянській владі дуже важко давались заходи щодо ліквідації руху опору. Адже саме на цей час збройні формування УПА з погляду оснащеності і вишколу досягли «піку» своєї боєздатності. За розпорядженням Лаврентія Берії влітку 1944 року у західних областях було зосереджено понад 26 тис. солдат внутрішніх військ. Тільки на Львівщині діяли 4 бригади та кінний полк НКВС. Наприкінці1944 р. у Західній Україні було близько 200 тис. Солдат внутрішніх військ та винищувальних частин. Від грудня 1944 р. дочервня 1945 р. було здійснено 3 величезні каральніоперації проти головних угрупувань УПА силами кількох дивізій за підтримки артилерії, танків і авіації.

У багатьох районах збройні відділи здійснювали напади на млини, молокозаводи, молочні пункти, знищували обладнання й вилучали продукти. Наприклад, як подають радянські джерела: з млина с. Гаї Винниківського району – 2 т пшениці, 1,5 т борошна, зняли передавальні паси й відібрали ваги, які були вивезені до лісу.

1945-1946 pp. УПА (чисельність 20-25 тис. вояків) взяла під контроль значні території Західної України. Після завершення бойових дій у Європі проти УПА були кинуті війська НКВС-НКДБ.

ІНФОРМАЦІЯ ВИННИКІВСЬКОГО РК КП(б)У ЛЬВІВСЬКОМУ ОБКОМУ КП(б)У ПРО КАРАЛЬНІ ОПЕРАЦІЇ ПРОТИ УКРАЇНСЬКИХ ПОВСТАНЦІВ У БІБРСЬКОМУ І ВИННИКІВСЬКОМУ РАЙОНАХ

10 травня 1945 р. Цілком таємно. Секретарю Львівського обкому КП(б)У тов. Грушецькому

Винниківський РК КП(б)У доводить до Вашого відома, що 29 квітня 1945 р. силами військової частини Н-Яричівського р-ну і опергрупою Винниківського райвідділу НКВС в кількості 60 чоловік по агентурним даним була проведена операція в с. Городиславичі Бібрського р-ну і в с. Гаї Винниківського р-ну. В наслідок операції було затримано бандитів, дезертирів, бандпосібників - 38 чоловік. В с. Гаї бандгрупа в кількості 8 чол. прийняла оборону в жилих приміщеннях в цьому ж селі, відкрила інтенсивний вогонь з автоматів по нашим. Наша опергрупа на відповідь теж відкрила ураганний вогонь по бандитам. Бандити опинилися в безвихідному положенні, мали за мету скритися і замаскірувати себе, вони взяли запалили один сарай, наповнений сіном. В бою всі 8 бандитів було убито, із них 6 трупів зовсім згоріли і внаслідок пожежі згоріло жилих зданій 10 і надвірних надстройок 18. Під час проведеної операції було звільнено 2 бійця із прожекторної точки, які були захвачені бандитами. В убитих не згорівших 2-х бандитів було знайдено протоколи допиту червоноармійців, захвачених бандитами, крім цього, у бандитів було взято три автомати, три парабелуми і Оунівські документи. Слідство проводиться. Про наслідки даного слідства буде повідомлено додатково. Наших втрат не було.

Секретар Винниківського райкому КП(б)У Пащенко.

3 січня 1945 р. зіткнення боївки СБ з НКВС у селі Селиська Винниківського району Львівської області (загинув командир боївки Левко).

У січні 1945 р. відбулося зіткнення ОУН-УПА з НКВС у Винниківському районі (загинули бойовики Стах Вовк, Швейк).

З радянських зведень за 6-12 березня 1945 р.: «… В населенных пунктах Винниковского и Ново-Ярычевского районов Львовскойобласти в периодс 6 по 12 мартас.г. были проведены чекистско-войсковые операции по очистке территории районов от бандитов УПА и оуновских подпольщиков. Операция проводилась силами подразделений 25 бригады В В НКВД и оперативной группой УНКВД и РО НКВД. В результате проведенной операции убито 25 бандитов. Задержано: бандитов - 128, бандпособников - 213, дезертиров из Красной Армии - 37, уклоняющихся от призыва в Красную Армию - 369, подлежащих фильтрации - 975. Добровольно явилось бандитов - 84. Выселено семей бандитов 67 (159 человек) - всего 1947 человек. Взяты трофеи: ручных пулеметов - 2, автоматов - 8, винтовок - 32, пистолетов - 7,гранат - 10, патронов - 275, радиоприемников - 1. Разрушено бандитских схронов 203. Наши потери: убито 2 и ранено 2 рядовых бойца. Рясной.».

7 – 10 березня 1945 р. оборонний бій ОУН-УПА з НКВС у селі Городиславичі Бібрського району Львівської областї (загинули командир райбоївки ОУН-Винники? Жуківський-Біда, комендант СБ Біди Василь Кіт-Явір, бойовики Ярослав Керод, Іван Сорока, Василь Чепель, референт пропаганди Степан Сорока-Поет, комендант СБ Михайло Чорний).

10 березня 1945 р. відбулося зіткнення ОУН-УПА з НКВС у селі Чижиків Винниківського району Львівської області (загинули командир боївки з 8 бойовиків Петро Лучинський-Чорний, розвідник СБ Євген Дзюбик).

14 квітня 1945 р. атакуючий бій чоти Крутіжа (40 вояків) ВО-2 УПА-Захід «Жубри-1» (командир Дмитро Чемерис-Дир) з НКВС в селі Селиська Винниківського району Львівської області (переслідування від Селиська до Давидова, мітинг з населенням в Селиськах).

14 липня 1945 р. зіткнення ОУН-УПА з НКВС у селі Ременів Ново-Яричівського районуЛьвівської області (загинули командир кущбоївки-Ременів Василь Ковалишин-Аскольд,заступник референта СБ-Винники Степан Караман).

16 листопада 1945 р. зіткнення ОУН-УПА з НКВС у селі Гаї Винниківського району Львівськоїобласті (загинула зв’язкова ОУН Марія Чубай-Оксана - 21 рік).

23 грудня 1945 р. (із радянських зведень): «… в селе Селески Винниковского р-на Львовской обл. оуновская банда, одетая в форму военнослужащих Красной Армии, внезапно прибыв в село, насильно согнала 35 местных жителей в здание сельсовета, где главари банды выступили с призывом бойкотировать выборы в Верховный Совет СССР и пригрозили расправойтем, кто нарушит их требование. После митинга бандиты забрали документы сельсовета, … бросили гранату в здание молочного пункта и скрылись.».

26 грудня 1945 р. зіткнення ОУН-УПА з НКВС у селі Підберезці Винниківського району Львівської області (захоплений в полон зв’язковий райпроводу Тадей Пендрак-30 років).

1945 р. (грудень) у селі Гаі Винниківського району (загинула зв'язкова УПА Марія Чубик-Оксана).

3 січня 1946 р. (із радянських зведень): «…в селе Дмитриевка Винниковского р-на Львовской обл.бандитами из засады обстреляна группа совпартработников, вовзращавшаяся в райцентр после проведения собрания по подготовке к выборам в ВССССР. … убиты: директор МТС Кистяк и боец истребительного батальона Каплан; ранен участковый уполномоченный РО НКВД Кузнецов. Бандиты забрали личные документы Кистяка и его полевую сумку с различными документами.».

20 січня 1946 р. відбулося зіткнення ОУН-УПА з НКВС у селі Гаі Винниківського району Львівськоїобласті (загинув розвідник облбоївки Стефан Дмитрик-Зозуля).

2 лютого 1946 р. захоплення НКВС криївки СБ у селі Глуховичі Винниківського району Львівської області (застрелився важкопоранений командир надрайонноїбоївки СБ-Сокаль-Винники Микола Сто[а]сик-С, загинув бойовик Швейка).

15 лютого 1946 р. відбулося зіткнення ОУН-УПА з НКВС (19 березня 1946 р. перейменований на МВС) у селі Гаї Винниківської району (загинув райпроводнік ОУН-Винники Михайло Бурий-Дунай).

23 лютого 1946 р. відбулося зіткнення ОУН з НКВС у селі Товщів Винниківського району Львівської області (загинули референти пропаганди облпроводу ОУН-Львів Панасенко, Джміль).

7 березня 1946 р. зіткнення ОУН-УПА з НКВС у селі Черепин Винниківського району Львівськоїобласті (загинув господарчий куща Володимир Муцак-Владик).

22 березня 1946 р. оборонний бій ОУН-УПА з МВС у селі Підберізці Винниківської району (загинули: райпроводнік ОУН-Винники і оргреферент надрайону ОУН-Сокаль Беркут, бойовики охорони Каган, Байда, командир райбоївки СБ? Дмитерко-Козак).

2 квітня 1946 р. оборонний бій ОУН-УПА з МВС в селі Германів (Тарасівка) Ново-Яричівского району (загинули: райпроводнік ОУН-Винники Михайло Піщур-Лютий, заступник райпроводніка Петро Закаль-Ленін-Л (!), райреферент СБ-Винники Віктор Вовк-Орел, бойовики СБ Стефан?-Пивкун, Петро, Володимир, Іван Вовк, райпровідниця жіночої сітки ОУН-Винники Іванка Басса-Піщур-Чорногор, кущовий ОУН-Тарасівка Сокіл).

26 грудня 1946 р.зіткнення ОУН-УПА з МВС у селі Підберезці Винниківської р-ну Львівської обл. (захоплений у полон зв'язковий райпроводу Тадей Пендрак – 30 років).

Андрій Байцар, доцент ЛНУ ім. І. Франка

Частина 1  Частина 2


Читайте також:
Коментарі
avatar