Дошкільна і позашкільна освіта у Винниках (історія та сучасність)
11.01.2016
1900 р. на з'їзді жінок у Львові за ініціативою Наталі Кобринської та Марії Грушевської було засноване і зареєстроване органами державної влади товариство «Руська охоронка» (з 1901 р. назва — «Українська захоронка»). Взявши за основу статут, опублікований у першому випуску «Нашої долі», товариство затверджує його в 1900 р. і отримує можливість «закладати по цілій Галичині охоронки для дітей, що не ходять до школи, наглядати й дбати про їх умисловий розвій та давати відповідні віку знання».

1919—1931 рр. — остаточно визначилися провідні культурно-освітні організації Західної України. Значну роль у розвитку дошкільної справи відігравали громадські організації — товариство «Просвіта», Українське педагогічне товариство (з 1926 р. — УПТ «Рідна школа»), Крайове товариство охорони дітей і опіки над молоддю, «Союз українок». Крім уже відомих типів дитячих закладів, товариства відкривають дитячі клуби «Дитяче коло», «Клуб початкової праці». В них проводились заняття за інтересами дітей: читання, малювання, фізичні вправи, розповіді, праця; організовувались мандрівки, екскурсії. Керували клубами фахівці.

1923—1924 рр. — українські захоронки переходять у підпорядкування Українського педагогічного товариства, в якому була створена комісія дошкільного виховання.

Заходами Українського педагогічного товариства у Винниках було запроваджено два курси крою та шиття для місцевих дівчат, які діяли з грудня 1925 р. по серпень 1926 р., на яких було від¬повідно 100 і 20 учасниць. Наприкінці відбулися виставки робіт 100 учениць першого курсу (в читальні «Просвіти») та 20 другого (в приміщенні Українського педагогічного товариства).

1 жовтня 1927 р. — дитячий садок товариства «Українська захоронка» у Винниках (вихователі — Філомена Йона та Катерина Матвіїв). Філомена Йона щомісячно отримувала по 100 злотих. Кухарка Анастасія Копачівна отримувала за приготування їжі дітям 30 злотих. Разом з орендою будинку щомісячні витрати на утримання садочку виносили 170 злотих. Першою винниківською захоронкою заопікувалася п. Влох, допомагали їй господині Магаляс, Пивовар, Марта Маркевич.


Парох Винник Григорій Гірняк, виховательки Філомена Йона та Катерина Матвіїв з дітьми у Винниках (1930р.)

1929 р. «захоронку» регулярно відвідувало 24 дітей. 1933 р. до неї впи-салося стільки ж дітей, однак регулярно її відвідувало лише 10. 1934 р. число дітей, вписано до «захоронки», зросло до 35. Літні канікули діти проводили у вакаційних оселях, де відпочивали і здобували нові знання.

1930-ті рр. — активними діячами товариства «Рідна школа» у Винниках були: о. Григорій Гірняк, професор Микола Полєк, Михайло Голіян, Григорій Маланчук, Василь Коростиль, Стефанія Бедрилова, Стефан Чепіль, Стефан Копач, Василь Обаранець, Петро Кабзан.

1934 р. — «Українська захоронка» у Винниках отримало власну будівлю по вул. Шевченка. Це був дерев’яний будинок Михайла Лазорка, що знаходився біля церкви Вознесіння. Саме місцезнаходження будинку було вигідним, у ньому було вісім кімнат, земельна ділянка складала 312 сажнів. Однак саме приміщення було збудоване двадцять років перед тим, виявилося досить запущеним і потребувало капітального ремонту (за радянської окупації там знаходився меблевий цех фабрики «Карпати»). Пізніше «захоронку» перевели в будинок по теперішній вул. Стуса (за радянської окупації там знаходилося відділення міліції).

Наступний етап розвитку дошкільної освіти у Винниках розпочався восени 1939 р. 1939 р. — відкрито дитячий садок (пізніше – дитячий садок №76 «Дзвіночок») на території тютюнової фабрики (завідувачі: Поліна Арискіна, Олександра Скиба (працювала з 1947 р.), Курчак О. П., Зеновія Кітура, Оксана Сало). Спершу цей садочок знаходився у приміщенні, де пізніше довгий час була фабрична їдальня. Але дітей було багато і довелося спорудити нове приміщення. Так протягом 1959—1960 рр. було побудовано за новим проектом приміщення дитячого садка на 100 місць. У квітні 1960 р. винниківська дітвора святкувала новосілля. Перші працівники: вчительки музики О. І. Парахоняк (працювала з 1940 р.) та 3. Е. Кітура; виховательки С. С. Назаревич та М. Г. Пивовар; няні О. Д. Іващишин, К. А. Мандзюк, К. Г. Баран, А. О. Будзан, нічна няня О. Г. Садова (працювала з 1946 р.); кухарі А. Г. Шаїв та П. В. Мельник.

Після війни було відкрито ще один дитячий садок, який знаходився у приміщенні біля старої торговиці. Дітей було мало, тому зорганізували лише одну групу. Коли дітей стало більше – цей садочок перевели у будинок по вул. Леніна (тепер вул. Галицька), в якому тепер знаходиться ВТФ «Друксервіс». Тут функціонували вже три вікові групи. Згодом, цій установі передали ще одну будівлю (знаходилася через дорогу). Минуло небагато часу, як «Дитячий садок №1» реформували на установу – «Ясла-садок». Ясельним групам виділили приміщення на вул. Галицькій (за теперішнім фотосалоном). Паралельно з цією установою, у Винниках функціонували дитячі ясла № 26 (вул. Вузька, 1). Завідували ними Ганна Степанівна Сискова.

Але й ці установи не задовільняли потреб працюючих батьків. Тому в кінці 1970-их на початку 1980-их років у Винниках по вул. Горького спорудили дві нові типові дошкільні установи. Таким чином в середині 1980-их рр. у Винниках функціонувало три дошкільні установи – дитячий садок № 76 «Дзвіночок» (завідуюча Курчак Оксана Павлівна), дитячий садок №156 «Росинка» (колишній дитсадок №1; завідуюча – Данилів Анна Миронівна і дитячий садок № 162 (завідуюча – Лукоянова Любов Омельянівна).

Дошкільний навчальний заклад ясла – садок № 156 «Росинка» створено на підставі рішення виконавчого комітету Львівської міської ради депутатів трудящих від 08.02.1977 р. Почав працювати з 1 червня 1977 р. Він знаходиться за адресою – вул. Олени Теліги, 2а і діє по теперішній час.  Багато років керувала садоч¬ком Ганна Миронівна Данилів. У 1985 р. прийнята на посаду вихователя, а в 2000 р. стала директором Галина Михайлівна Пуцило. У садочку діє шість груп,

Дитячий садочок №162 (вул.О. Теліги, 4) працював з 1984 р. по 2002 р. (лютий). При садочку працювали басейн, масажист, логопедичні групи для дітей із дефектом мови тощо.

Будинок дитячої та юнацької творчості у м. Винники розпочав свою діяльність у 1953 р., як будинок піонерів по вул. Леніна, 26. Перший директор — Ганна Прокопівна Герман. У різний час тут працювали Борис Григорович Возницький, Любов Іванівна Демиденко, Зеновія Едвардівна Кітура, Йосип Миколайович Годунько, Ярос¬лава Мартинівна Косовська, Анастасія Василівна Демцюх.

З 1985 р. очолює Будинок дитячої та юнацької творчості Ольга Дмитрівна Соколик. Тут працюють відомі педагоги і композитори Михайло Жорняк і Анатолій Шепіль. 1984 р. — ансамбль народного танцю «Прикарпаття». 1989 р. присвоєно звання «Народний художний колектив» (засновник М. М. Гарц).

1998 р. — 2007 р. — Всеукраїнський фестиваль естрадної пісні «На крилах дитинства». Засновниками фестивалю є Будинок дитячої та юнацької творчості м. Винники та ТзОВ Виробничо-технічна фірма «Друксервіс».

Сьогодні тут працюють гуртки: • Гурток естрадного танцю «Карамель» — діти з 6 років; • Зразковий вокальний ансамбль «Веселочка» — діти з 3 років; • гурток естрадного співу «Виноградинка» — діти з 6 років; • Гурток ужиткового мистецтва «Перевесло» — діти з 6 років; • Гурток сучасного танцю (хіп-хоп) — діти з 6 років; • Гурток народного танцю «Прикарпаття» — діти з 6 років; • Гурток конструювання, моделювання та пошиття одягу «Зорепад» — діти з 10 років; • Гурток з настільного тенісу «Прудкий м’яч» — діти з 10 років; • Літературно-драматичний гурток — діти з 7 років; • Гурток образотворчого мистецтва «Дитячий вернісаж» — діти з 4 років; • Зразковий дитячий хор «Оберіг» — діти з 7 років; • Гурток початкового технічного моделювання — діти з 10 років; • Фольклорний гурток «Веретенце» — діти з 8 років.

Будинок дитячої та юнацької творчості у м. Винники є організатором Всеукраїнських фестивалів «На крилах дитинства», «Різдвяна зірка», «Великодні барви», колектив його педагогів та вихованців – лауреат фестива¬лю «Різдвяні канікули», переможці обласних конкурсів та учасники виставок «Таланти твої, Україно!», «Природа і фан¬тазія», «Привітання життя», «Весняні настрої», «Екологічні стежки України». Педагоги будинку творчості є авторами збірок пісень для дітей та молоді.

Андрій Байцар, доцент ЛНУ ім. І. Франка


Читайте також:
Коментарі
avatar