Cьогодні - 350 років з дня надання Магдебурзького права м. Винникам
17.05.2016

350 р. тому, 17 травня 1666 р., польський король Ян II Казимир дозволив Стефанові Замойському (володарю Винник) перетворити поселення на місто, надавши йому Магдебурзьке право.

Влада міста могла самостійно провадити судові процеси і приймати рішення, окрім тих, які належали до юрисдикції короля. Двічі на рік (на Михайла та Зелені свята) у Винниках мали відбуватися великі ярмарки; утворилися купецьке братство і ремісничі цехи, проводились щотижневі торги. Крім цього, з метою розвитку міста мешканці отримали на 10 років звільнення від податків і мита.

«1666 р., 17 травня, м. Варшава. Підтвердна грамота короля Яна Казимира привілею С. Замойського та перетворення с. Винники на місто на магдебурзькому праві

В ім’я Боже амінь. На вічну пам’ять про справу. Ян Казимир, Божою милістю король польський, великий князь литовський, руський, пруський, мазовецький, самогітський, лівонський, смоленський, чернігівський, а також шведський, готський, вандальський дідичний король. Сповіщаємо цим нашим листом усім і кожному, кого це має цікавити. Нам подали від імені шляхетного Стефана Замойського уклінне прохання про наш дозвіл на фундування і влаштування містечка у його власному спадковому селі Винниках...

...ми даємо й дозволяємо цим у згаданому містечку, званому Винниками, запровадити магдебурзьке право для вільного користування ним усіма у встановлених границях містечка й назавжди переводимо його з польського права на міське право, що зветься тевтонським чи магдебурзьким у всій його протяжності, що даємо і дозволяємо, а також усуваємо зі згаданого містечка усі земські права, як би вони не називалися й від кого б не походили...

А магістрат цього містечка Винники має повне право судити всі як цивільні, так і кримінальні справи, крім смертних вироків, викрадання, вбивства, скалічення членів, отруєння і всіх подібних судових випадків, у межах і границях цього містечка відповідно до тевтонського права. Вибори ж у цьому містечку у всі роки, скільки їх буде відпущено фундаторові цього містечка, а потім за його спадкоємців і власників, мають відбуватися на свято святого Івана Хрестителя, і на них мають вибирати одного бурмистра й чотирьох райців, яких має вибирати й затверджувати згаданий фундатор, а війта призначати, й у всі роки в це свято так вільно має чинити фундатор. На знак вірності чого підписуємо нашою рукою і стверджуємо королівською печаткою.

Дано у Варшаві дня 17 місяця травня року Божого 1666, нашого польського і шведського королювання 18 року. Ян Казимир король. Місце великої канцелярської печатки. Звірено з записом».

Стефан Замойський (? — 1682 р.) — представник українсько-польського шляхетського роду гербу Єліта, державний діяч Речі Посполитої, київський каштелян (1662 р.), володар Винник 1650—1682 рр. 1655 р. брав участь в обороні Ченстаховського монастиря від шведів. 1662 p. одружився з Доротою Лешчковською (Leszczkowska) (пом. 1695 р., або 1696 р.).

Мав дві дочки. За привілеєм короля від 4 квітня 1653 р. Стефан Замойський має в оренді село Миклашів, його піддані повинні працювати по три дні на тиждень для дідичного села Винники, де є фільварок. Миклашів був королівщиною і кожен раз надавався в аренду, а Винники були власністю вже другого покоління Замойських (Степан тут виріс).

Андрій Байцар, доцент ЛНУ ім. І. Франка


Читайте також:
Коментарі
avatar