Млинівці, Майорівка і Маріївка - давні топоніми в околицях Винник
08.09.2016

Млинівці

1365 р. — перша письмова згадка про с. Млинівці (територія навколо Винниківського озера). У долині біля шляху між Львовом і Винниками селяни вирубували ліс, висушили болото і над річкою, що звалася Марунька, почали освоювати під ріллю землю, будувати хати, млини. Так виникло село Млинівці. Даремно сьогодні на карті шукати його, воно зникло вже в кінці ХVІІ ст. Назва поселення пішла від млинів.

Майорівка

Сьогодні Майорівка (Маєрівка) — місцевість Личаківського району Львова. Розташована західніше вул. Пасічної і південніше вул. Таджицької. Майорівка майже з усіх боків оточена лісовими масивами: з півночі, сходу та південного сходу — Винниківським лісопарком, із заходу — лісопарком Погулянка. На старих австрійських і польських мапах територія Майорівки доходить аж до теперішнього дріжджзаводу і Винниківського озера. 1841 р. мешканець Краківського передмістя (власник ділянки в районі теперішньої вул. Січових Стрільців), ботанік Йозеф Маєр (Józef Mayer), облаштовується у надзвичайно мальовничому, оточеному лісами урочищі східної околиці Львова (на Пасіках Личаківських). Йозеф Маєр заснував там Маєрівку (Majerówka / Majorówka). Згодом назва трансформується у Майорівку.

Вулиця Січових Стрільців, де раніше проживав Й. Маєр, мала назви: вул. Mayer Gasse (з 1841 р. до 1871 р.), вул. Majerówka (з 1871 р. до 1885 р.). За будинком на вул.Дорошенка №10/12 розташоване велике подвір'я, на жаль зараз недоступне широкому загалові, де збереглись залишки садиби другої половини ХІХ ст. з одноповерховим будинком. Колись тут був помологічний город, що належав певному Маєру, і цю околицю назвали Маєрівкою. У 1870—1880-их рр. австрійською армією на Майорівці споруджено форти. Залишки земляних укріплень п'ятикутної форми на ділянці 75×60 м збереглись у лісовому масиві.

У 1930-их рр. Майорівку придбав митрополит Андрей Шептицький й створив тут відпочинкову оселю для студентів Львівської греко-католицької семінарії та Богословської академії.

На південно-східній околиці Майорівки розташована пам'ятка природи — Медова печера.

Маріївка

Влітку 1891 р. львівський підприємець Еміль Браєр збудував у долині річки Маруньки, в урочищі «Млинівці», санаторій «Маріївка». За іншими даними курорт було відкрито в 1885 р. В 1908 р. появилася залізнична станція «Маріївка», недалеко від сучасного Винниківського озера. Проіснувала до липня 1944 р. Назва мабуть походить від антропоніму «Марія».

Андрій Байцар, доцент ЛНУ ім. І. Франка

Фото: Кліматичний заклад "Маріївка". Фото нев. автора. Львів, 1887 р., (джерело: www.lv.at.ua)/


Читайте також:
Коментарі
avatar