Над центральною Арктикою вперше за історію спостережень утворилася озонова діра. Концентрація озону у верхніх шарах атмосфери впала на 90%. Таку інформацію повідомили науковці з Німецького аерокосмічного центру в Оберпфаффенхофені, пише Газета "Експрес".
Рекордно низькі рівні озону охоплюють близько 6 мільйонів квадратних кілометрів. Для порівняння, площа України становить 603 тисячі 628 кілометрів квадратних. На думку вчених, гігантська діра найімовірніше розпадеться у найближчі кілька тижнів, але це явище увійде в історію.
Озонові діри часто утворюються над Антарктидою, але для Північної півкулі вони не характерні. "Здається, це вперше, коли можна говорити про справжню озонову діру над Арктикою", — цитує Nature Мартіна Дамеріса з Німецького центру авіації та космонавтики.
Зазвичай озоновий шар формує захисне покриття на висоті від 10 до 50 кілометрів від поверхні, захищаючи Землю від ультрафіолету. Але щороку в Антарктиді взимку повітряні маси скупчуються в районі Південного полюсу і приносять додаткові хімічні речовини (хлор і бром), які руйнують молекули озону. Тому щозими озоновий шар над Антарктикою виснажується, але над Арктикою таких умов майже не буває.
Але цього року потужні вітри облетіли Північний полюс і затримали холод над Арктикою. Цьогоріч там накопичилося більше холодного повітря, ніж у будь-який інший рік за останні пів століття. Саме це й призвело до масштабного руйнування озонового шару.
За словами Маркуса Рекса, дослідника атмосфери з інституту Альфреда Вегенера, поки що озонова діра не загрожує здоров'ю людей, адже Сонце тільки починає підніматися над горизонтом у високих широтах.
Втім у найближчі тижні діра може зміститися у нижчі широти, ближче до населених регіонів. В такому випадку людям доведеться використовувати сонцезахисний крем, щоб уникнути опіків. Ймовірність такого розвитку подій дуже мала. Але наступні тижні матимуть вирішальне значення.
Теги:
| |