Винники матимуть свого старосту
28.09.2021 16:14

У Львівській міській територіальній громаді, яка налічує 19 населених пунктів, створять шість великих старостинських округів. Кожен округ матиме свого представника – старосту, який буде вважатися працівником міської ради і водночас представлятиме інтереси своєї громади.

Про це повідомляє ZAXID.NET і коротко пояснює, що зміниться у роботі Львівської МТГ вже у найближчі місяці.

Навіщо Львівській громаді потрібні старости і що вони будуть робити?

Львівська міська територіальна громада почала діяти рік тому у складі 19 населених пунктів. І якщо раніше ці села, селища і міста мали свої місцеві ради і своїх голів, то зараз всі рішення приймає виключно Львівська міська рада. Створення старостинських округів і призначення старост полегшить комунікацію, прийняття рішень та вирішення проблем на місцях. Саме старости мають боротися за те, щоб населені пункти їхніх округів розвивались і отримували достатнє фінансування.

Старости не мають таких повноважень, які мали сільські та селищні голови – вони не виділяють землі, не видають розпорядження і не підписують важливі документи. Це люди, які представляють інтереси своєї громади у Львівській міській раді. Простіше кажучи, старости мають докладати зусилля, щоб сесії депутатів та виконавчий комітет ради приймали корисні для округу рішення і щоб у бюджеті Львівської громади передбачались гроші на потреби громад. Таким чином їхня робота дещо схожа на роботу депутатів.

Староста працюватиме у своїй громаді, але постійно братиме участь на засідання сесії Львівської міської ради, виконавчого комітету ЛМР та депутатських комісій. Він не матиме повноважень депутата чи чиновника, але матиме право дорадчого голосу – тобто його думка буде важлива, але не вирішальна. Староста також зможе виступати на сесії Львівської міської ради. І що важливо, старости зможуть з часом стати повноцінними членами виконавчого комітету, якщо міська рада буде мати таку потребу, але це не обов’язково.

Старости матимуть статус заступників міського голови та відповідну зарплату відповідного рівня. Попередньо, їхні оклади становитимуть близько 13 тис. грн+премії.

Які округи створять у Львівській МТГ?

На найближчому засіданні сесії 7 жовтня депутати розглянуть ухвалу про створення шести старостинських округів. Таку пропозицію напрацювала робоча група, у яку увійшли представники усіх депутатських фракцій та чиновники Львівської міськради. Тобто це фактично фінальний варіант, який мають затвердити на голосуванні:

    Винниківський округ (20 тис. мешканців);
    Лисиничівський: села Лисиничі та Підбірці (понад 5 тис. мешканців);
    Дублянський: місто Дубляни, села Ситихів, Малі Підліски та Малехів (15 тис. мешканців);
    Північний – села Великі Грибовичі, Малі Грибовичі, Збиранка, Гряда, Воля-Гомулецька, Зашків, Зарудці та Завадів (6 тис. мешканців);
    Брюховицький – смт Брюховичі; (6,3 тис. мешканців);
    Рудненський: смт Рудне та села Рясне-Руське і Підрясне (10,3 тис. мешканців).

Найбільшим за площею старостинським округом буде Північний, який займатиме 83 тис. м2.

«19 населених пунктів, які увійшли до Львівської МТГ, раніше були об’єднані у 10 місцевих рад. Але вони відрізнялися кількістю населення, територією, тобто були не рівномірними. А ми хотіли, щоб функціонал і навантаження на старост був приблизно однаковий Тому на сесії буде запропоновано прийняти рішення про шість старостинських округів», – прокоментував таку пропозицію директор департаменту міської агломерації ЛМР Юрій Лукашевський.

А як і коли обиратимуть старост?

Після затвердження на сесії 7 жовтня положень про старостинські округи міський голова Львова має запропонувати кандидатів у старости в кожному окрузі. Таких кандидатів має бути по одному на кожен округ. Після цього в округах стартують громадські обговорення та збір підписів за кандидата, які триватимуть місяць. Цей процес відрізнятиметься від традиційних виборів: не буде створено виборчих комісій, дільниць, а кандидат буде лише один. Наразі розгладять два варіанти, як саме буде проходити голосування: або онлайн за допомогою ID-верифікації (як голосування за Громадський бюджет) або офлайн у ЦНАПах – коли мешканці приходитимуть з паспортом і підписуватимуться за кандидата.

У залежності від кількості населення на окрузі кандидат має зібрати від 7% до 20% голосів мешканців. Якщо він не набирає такої кількості голосів, то або проводиться ще одне голосування або ж мер запропонує іншу кандидатуру. Після збору голосів кандидатури старостів мають ще затвердити депутати Львівської міської ради. Після цього вони зможуть розпочати роботу. Попередньо, планується, що вибори перших старост мають завершитись у грудні цього року.

А як дізнатися, хто є кандидатами на старост?

Міський голова має видати розпорядження, в яких вказати кандидатури староста на всі шість округів. Такі розпорядження мають з’явитись не раніше сесії міськради, яка відбудеться 7 жовтня. Після цього у громадах ще відбудеться офіційне представлення кандидатів.

Навіть зараз мешканці громад можуть подавати ідеї міському голові щодо кандидатів на старости, направляючи листи і звернення в ЛМР. Депутати кажуть, що вже давно отримують різні пропозиції від громад. Втім остаточно кандидатів може обрати лише мер Андрій Садовий.

Старостою округу може стати фактично будь-хто: це може бути як і колишній сільський голова, так і людина без жодного управлінського досвіду, якщо її погодить мер, представники громади і депутати.

Фото: https://plus.lviv.ua/

Теги: староста, виконком, громада, ЛМР, міська рада
Останні новини:

Коментарі
avatar